התפקדו למפלגות. כיף פה.

אם לא הצבעתם היום בפריימריז של מפלגת העבודה, אני מקווה שזה כי אתם מחכים לפריימריז של הליכוד. או של קדימה. או אולי אפילו של מפלגה חדשה, אחרת, שעתידה לקום בקרוב.

אני אומר את זה לא כי אני חושב שמפלגת העבודה היא מפלגה ראויה להנהגה שלטונית, או כי אני חושב שקדימה עדיפה על פניה בהרבה. אני אומר זה בעיקר כי אם אתם לא חברים באחת המפלגות הפוליטיות הגדולות במדינה הזו, עדיף אחת המפלגות הללו בהן יש מערכת פריימריז, אתם מפספסים הזדמנות אדירה להשפיע על הגורל של המדינה הזו. הסיבה לזה היא הרבה יותר פרוזאית ממה שאתם חושבים.

הסיבה היא שהפריימריז, שהם – ללא שום ספק – השיטה הגרועה ביותר בהיסטוריה של הדמוקרטיה להרכבת רשימה קוהרנטית ומגובשת שפונה אל קהל יעד מסויים –חולשים ביחד על יותר מחצי הכנסת: חברי מפלגת העבודה, מפלגת הליכוד ומפלגת קדימה נבחרים בפריימריז, והם לבדם מהווים כוח אלקטורלי עצום. מאחר ולשלוש המפלגות הללו ביחד יש כ-130,000 חברי מרכז הזכאים להצביע בפריימריז, ומאחר ולרוב רק בין 60 ל-70 אחוז מחברי המרכז מצביעים בהן, יוצא שבין 78000 ל91000 איש קובעים מי יהיו יותר מחצי מחברי הכנסת שלכם. בהתחשב בעבודה שבבחירות האחרונות מנדט אחד היה שווה באומדן גס כ-51,000 קולות – זה אומר שקולם של פחות מ-2 מנדטים באלקטורט הכללי, המעורבים בפועל במפלגות, שווים ליותר מ-60 מנדטים בשטח. ל-68, אם נדייק. זה אומר שהקול שלי, כחבר מפלגת ליכוד, משפיע פי 34 יותר מהקול שלכם, כאנשים שלא פעילים במפלגות, בקביעת חברי הכנסת.

אז עד שנבטל את השיטה המקולקלת הזו של הפריימריז ואיתה את שיטת הבחירות של מדינת ישראל, למעשה עומדות בפניכם כרגע שתי אפשרויות. הראשונה – להמשיך לבכות שהמצב חרא, להמשיך ללכת לקלפי פעם ב-4 שנים (בתקווה) ולהצביע בבחירות הכלליות מתוך הנחה שזה מספיק. השנייה, לסתום את האף, להתפקד למפלגה, ולקחת את עצמכם ואת הקול שלכם למקום בו הוא משפיע, לפחות פי 34 ממה שהוא משפיע בקלפיות. כי אם אנחנו כבר בפריימריז, צריך להראות לחברי הכנסת ולפוליטיקאים שאולי הם יכולים להמעיט מחשיבותה של הפגנה של 400,000 איש בכיכר המדינה, כי היא בסה"כ מהווה 8 מנדטים – אבל יהיה להם קשה הרבה יותר להתמודד רק עם 11,764 חברי מפלגה שמצביעים בצורה מאורגנת, שהם 1/34 ממה שהיה ברוטשילד, וכמעט מספר הקולות שצריך כדי להמליך יו"ר למפלגת העבודה.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “התפקדו למפלגות. כיף פה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s