כמה הערות קצרות על תוצאות הבחירות לכנסת ה-19

מבוסס על התוצאות כפי שהן משתקפות מאתר וועדת הבחירות המרכזית:

 • אם הייתי צריך דוגמה חזקה יותר ממה שכבר היה באשר לשאלה למה ההתפקדות למפלגות היא הפתרון הטוב ביותר למעמד הביניים, קיבלתי אותה אתמול. קחו את מפלגת עלה ירוק – התנועה הליברלית החדשה, כדוגמה. אחר ספירת 99% מן הקולות הכשרים – הם זכו למעט יותר מ-35,000 קולות, לפי תוצאות האמת הרשמיות. לו כל מצביעי עלה ירוק היו חברים בליכוד, שהיו מתפקדים במועד, והם היו יכולים להצביע בפריימריז שנערכו בליכוד לקראת מערכת הבחירות הנוכחית, זה היה נותן להם המון כוח. כמה המון כוח? ובכן, אם כולם היו מצביעים, כאיש אחד, לאותם 12 מועמדים (ולשם הפשטות נניח שאף אחד מהמועמדים הוא לא מישהו מהרשימה הנוכחית של הליכוד) – הם היו תופסים את כל המקומות שבין יו"ר הכנסת רובי ריבלין לרא"ל (דימ') משה (בוגי) יעלון. זה אומר שאלקין היה נדחק למקום ה-20, אגב, שזה בערך איפה שנמצא היום כרמל שאמה. שכנראה לא ייכנס לכנסת. אז תתפקדו כבר.
 • מבחינה מתמטית, יש הרבה קואליציות אפשריות. אבל מה ייקרה? אחת מ-3:
  • קואליציית ביבי-בנט-חרדים היא המובנת מאליה (היא גם היציבה ביותר), בהנחה שיאיר לפיד לא יתגמש על עקרונותיו הדתיים בתמורה למשרד בכיר, כמו משרד החינוך, ועוד כמה Peanuts שייזרקו לכיוון.
  • ביבי-לפיד-בנט היא השנייה בסבירותה. היא כנראה תהיה ממשלה ימנית מאד מבחינה כלכלית, וימנית למדי מבחינה מדינית, אבל לא יותר מהנוכחית.
  • השלישית, והסבירה פחות, היא ממשלת ביבי-יאיר-שלי-ציפי. על זה אתם יכולים לחלום. יותר מדי אגו.

 כל התרחישים הללו, כמובן, מניחים הנחה מובלעת חזקה אחת: שליברמן לא יזרוק את ביבי לכלבים אחרי האיחוד ויחבור לגוש המרכז-שמאל. מי שקרא את המצע של ליברמן ומי שמכיר את פועלו של האיש, יודע שהוא חבר של הליכוד, אבל הוא כבר מזמן לא חבר ליכוד. אם ליברמן ייעשה את הבלתי צפוי ויפצל את הליכוד-ביתנו, אנחנו נהיה בבחירות שוב בעוד מספר חודשים, לכל היותר שנה וקצת. אז תתפקדו כבר.

עוד צריך להבין דבר אחד: מבין הקואליציות הסבירות שלעיל – הקואליציה של ביבי-לפיד-בנט היא הצרה ביותר. היא תמנה 61 חברי כנסת בסה"כ. אפילו תחת התרחיש הדמיוני ביותר בו הפלשתינאים מוכנים לוותר על כל דרישותיהם ולהסכים לתוכנית ההזויה של בנט – די בכך ששני חברי כנסת סוררים מהקואליציה יחליטו שאין די בלהביס את היריב אלא צריך להשפילו, כדי לכפות על הממשלה צורך לכהן עם תמיכה מבחוץ. לו אריק היה ער, הייתם יכולים לשאול אותו כמה קש האכילו אותו מורדי הליכוד, ועכשיו שוו בנפשותיכם מה הנזק שייגרמו פייגלין ותומכיו לכל סיכוי סביר להסדר מדיני. או בכלל, תארו לעצמכם מה תהיה עמדתה של אורית סטרוק על כל הצעת החלטה לשנות את סדרי העדיפויות הלאומיים ולהוציא את יהודה ושומרון מאזור עדיפות א'. האנשים הללו – כולם – נכנסו בפריימריז של המפלגות שלהם. אז תתפקדו כבר.

 • אם שלי יחימוביץ במפלגת העבודה ללא אהוד ברק וללא עמיר פרץ שווה רק 2 מנדטים יותר ממפלגת העבודה עם אהוד ברק ועם עמיר פרץ, שלי יחימוביץ צריכה לעשות בדק בית רציני ולבדוק איפה היא טעתה. אני הייתי מתחיל באיתור קבלני הקולות ובעלי האינטרסים הזרים שקידמו את סתיו שפיר ואת איציק שמולי למקומות כל כך גבוהים ברשימה כאשר מאחוריהם, מפאת צעירותם (סתיו שפיר היא בת גילי), אין רקורד עשייה שמצדיק מיקום כל כך בכיר. כדי לקזז אותם, צריך עוד אנשים. אז תתפקדו כבר. 
 • אם אני הייתי במקומו של ביבי, הייתי מרים טלפון לזהבה גלאון ושואל אותה איך בדיוק היא הצליחה לקחת רסיסי מפלגה שהייתה בדרך להתמוטטות ופירוק ולהפוך אותה למפלגה מכובדת ביותר, שהכפילה את כוחה בכנסת. ירידה של 11 מנדטים מכנסת לכנסת, כאשר אין אף מועמד רציני שמאיים על מעמדך, זה לא פחות מכשלון קולוסאלי. לצערי, אין לי מנוס מן התחושה שהרשימה של הליכוד שכן נכנסה לכנסת היא לא בדיוק השמנא והסלתא שיש למדינת ישראל להציע, לפחות לא בכל תחומי החיים הליברליים. ומי שיכול לשנות את זה, זה רק מי שמצביע להם בפריימריז – ולא רק מי שמצביע להם בקלפי. במרצ ידעו לעשות את זה הרבה יותר ממה שאנחנו ידענו. אז תתפקדו כבר.

ככל שבהמשך יהיה לי משהו חכם נוסף להגיד, בוודאי שאעשה כן. אבל כרגע, הדבר היחידי שיש לי להגיד, לכל מי שלא טרח להצביע אתמול: הלוואי והייתה דרך להעניש רק אתכם על האדישות וקוצר הראיה-שלכם. לצערי, בגלל שאתם לא הצבעתם, כולנו הולכים לאכול הרבה קש.

מודעות פרסומת

6 מחשבות על “כמה הערות קצרות על תוצאות הבחירות לכנסת ה-19

 1. למפלגה ולרשימה לכנסת קוראים" עלה ירוק – הרשימה הליברלית". התנועה הליברלית החדשה היא תנועה א-מפלגתית.

  1. למפלגה ולרשימה לכנסת קוראים" עלה ירוק – הרשימה הליברלית". התנועה הליברלית החדשה היא תנועה א-מפלגתית. כדאי לתקן.

 2. רק על הפסקה האחרונה –
  מבין אלו ש*כן* טרחו להצביע שלשום, בערך רבע הצביעו למפלגות שעם מצפון וזכוכית מגדלת אתה לא יכול למצוא את רוב האידאולוגיה שלהן. אם עוד חמש, או עשרים, או עשרים וחמישה אלף היו יוצאות ומצביעות ללפיד, איך בדיוק זה היה מקדם אותך? קואליציית-כלום יציבה יותר?

 3. אני בחרתי לחזק את העם. הקול של כולכם היה שווה יותר בזכותי – מה עשיתם עם זה זו בעייה שלכם.

 4. מאוד קשה להשפיע על הליכוד במתכונת הנוכחית של הפריימריז. עם הדרישה ל 12 שמות זו קריאה לשחיתות ולקבלני קולות. כל עוד לא משנים את השיטה ולא נותנים למישהו להעיף החוצה אנשים שלא תומכים במטרות המפלגה (כמו חיים כץ הסוציאליסט), הקרב דיי אבוד.
  עוד משהו: לליכוד יש משנה פוליטית ימנית (פחות או יותר) והרבה ממצביעי הרשימה הליברלית לא מזדהים עם ערכים אלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s