הנחת היסוד השגויה של שלי יחימוביץ

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (העבודה) מבקשת לחשוף בפני הציבור את שומות המס, שנכון לעת עתה הינן סודיות, שנקבעו לחברות ציבוריות על-ידי רשות המסים. כמובן, זה לא מה שגלובס או יתר העיתונים אומרים לכם – הם אומרים שהחוק הזה נועד לחשוף את הדיווחים של טבע וחברות הענק – אבל כאשר קוראים את הצעת החוק עצמה (באתר של שלי יחימוביץ עצמה), רואים שהדיווח הזה לא ממש מדויק. הצעת החוק היא גורפת למדי ומתייחסת לכל חברה ציבורית (המוגדרת ככזו על פי חוק החברות – ותתפלאו כמה חברות ציבוריות לא-גדולות אתם מכירים).

לפי הצעת החוק החדשה שלה (הצעת החוק לשקיפות וגילוי שומות מס סופיות בחברות ציבוריות, התשע"ג-2013), החברות הציבוריות הללו ידווחו על הצהרות המס שלהן לרשות ניירות ערך, והן יפורסמו באופן יזום לציבור, באופן דומה לדיווחים שנותנת כל חברה ציבורית כיום לרשות לניירות ערך על פחות או יותר כל פעולה שהיא עושה (כולל, בין היתר, דו"ח רבעוני הכולל סקירת דירקטוריון ודו"ח כספי המתייחס לרבעון שחלף, דו"ח שנתי המסכם את פעילות התאגיד בשנה החולפת, הודעות לרשם החברות בעניינים שונים, הודעות על החלפת בעלי מניות כאשר המניות המועברות או הנרכשות הן של בעל דבוקת שליטה, הודעות על שינוי כוח אדם בקרב נושאי המשרה של התאגיד, דיווחים על שינויים חריגים בקו העסקים של החברה המהווים שינוי ענף ועוד מיליון וחצי דיווחים שמפרנסים יפה מאד את המחלקות המסחריות של משרדי עורכי דין ואת משרדי רואי החשבון).

לשיטתה של ח"כ יחימוביץ, הפרסום הזה יוביל לכך שחברות ציבוריות יהיו שקופות יותר לציבור. על זה אין ויכוח. היא גם סבורה שהשקיפות טובה כי היא תגרום לחברות הללו לשאת יותר בנטל ושניתן יהיה לפקח עליהן טוב יותר (דברי ההסבר להצעת החוק). כמובן שזה לא מנומק ככה – אלא מנומק בנימוק הסטרילי משהו של "החברות הציבוריות מגישות כיום דו"ח לרשויות המס שאומר X והן יכולות להגיש דו"ח לרשות לניירות ערך שאומר Y". ח"כ יחימוביץ לא טועה. אכן, יש טריקים חשבונאיים לגיטמיים שמאפשרים, בגדול, לעשות בדיוק את זה. אבל הצעת החוק הזו לא פותרת את הבעיה הזו כי היא לא מחייבת הגשת דו"ח מאוחד אלא מחייבת רק פרסום השומות לאחר מעשה.

ולו רק מן הטעם הזה, הנימוק הזה שגוי. אם חברה ציבורית מדווחת דיווחים סותרים לרשות המס ולרשות לניירות ערך, בנושאים שהם מהותיים ושיש בהם כדי להטעות, כמו למשל בכמה כסף היא מרוויחה וכמה כסף היא מוציאה, היא מסתבכת בפוטנציה בעבירה פלילית לפחות עם אחת מהן. כשאתה משקר בדו"חות רווח והפסד אתה עלול להיות מואשם בפרסום פרטים מטעים במסמכי תאגידי או חמור מכך, ואם אתה משקר בדו"חות שלך לרשות המס, אתה מואשם בהעלמת מס.
חזקה על תאגיד חפץ חיים שהוא לא משקר לא פה ולא פה. ואם לח"כ יחימוביץ יש ראיות לסתור, מוטב שתסור אל הרשויות הללו עם המידע הזה ותבקש את פתיחתה של חקירה – שתואיל הרבה יותר מהצהרת החוק העדכנית שלה.

כמובן שישנן בעיות נוספות עם הצעת החוק הפרטנית הזו, כמו למשל עם השאלה למה דווקא על חברות ציבוריות – עליהן יש חובה מוגברת ממילא – יש את חובת הדיווח על שומות המס שלהן ולא על חברות פרטיות, שדווקא אצלן חובת הדיווח מצומצת, אבל היריעה קצרה מלהכיל ויכוח משפטי יבש ותיאורטי מקום בו ישנה בעיה בהנחת היסוד האינהרנטית העומדת מאחורי החוק.

אך חמור מכך, הצעת החוק של ח"כ יחימוביץ פועלת על בסיס הנחה בסיסית שגויה. הצעת החוק של ח"כ יחימוביץ נשענת על הנחת יסוד מובלעת וחזקה מאד, על פיה, כאשר מישהו מחזיק בידיו מידע שהוא מתבייש בו – הוא יעדיף לתקן את דרכיו מאשר לסבול את הבושה הכרוכה בפרסום העובדה שהחברה שלו משלמת 0.3% מס אפקטיבי בלבד. על פי הצעת החוק, על חברה לדווח על השומות שלה לרשויות המס רק לאחר שהיא שילמה אותם. חובת דיווח לציבור על משהו שכבר נעשה בעבר, לא משנה – בשום צורה ודרך – את מערך השיקולים של החברה לפני מעשה. יתרה מכך, החברה אף אינה מחויבת להתייעץ עם בעלי המניות שלה בנוגע לדרך בה היא מתנהלת מבחינה חשבונאית, היא אינה מחויבת לקבל אישור מראש של אף גורם לכך שתשלומיה עומדים בדרישות החוק, כלום. כל מה שהיא צריכה לעשות הוא להגיד, לציבור, בפומבי, "שילמתי X שקלים על רווח של 10845X שעשיתי בשנה האחרונה." אין ספק שתוצאתית, מה שח"כ יחימוביץ מבקשת להשיג הוא להגביר את שיעור המס האפקטיבי המשולם, כי החברות המדווחות מתביישות בכך שהדיווחים שלהן על שיעורי מס נמוכים יעוררו זעם ציבורי כנגדן. הלוואי וההנחה הזו הייתה נכונה. הבעיה עם ההנחה היא שהיא סותרת את כל תפיסת העולם של דיני התאגידים. למעשה, היא סותרת את כל תפיסת העולם של האדם הכלכלי.

אין אדם – וכהשלכה מזה אין תאגיד – שלא היה רוצה לשלם פחות מיסים. רק תשאלו את גוגל. יותר מזה – תשאלו למעלה מ-30 חברות אמריקאיות גדולות. למעשה, תכנוני מס אגרסיביים עולים לכלכלה העולמית כ-20 טריליון דולר (זה האקונומיסט אומר, לא אני, והוא אפילו מציע פתרונות). הבעיה בהנחת היסוד של ח"כ יחימוביץ היא שהבושה שיש בתשלום מיסים נמוכים נהיית קצת יותר נוחה כאשר הכיסים של בעלי המניות מרודפים בכמה עשרות אם לא מאות אלפי דולרים עודפים, הנגרמים מחסכון במס, ודווקא החברות שיצליחו להראות באופן עקבי תשלומי מס נמוכים יהיו החברות בהן הציבור יירצה להשקיע – ולו רק כי שורת הרווח שלהן תהיה גדולה יותר.

ולו רק מן הטעם הזה, מוטב היה לרכז את המאמץ הפרלמנטרי המתואם בהצעת חוק קצת פחות פופוליסטית וקצת יותר מועילה, כמו למשל, הורדת חסמי יבוא. אבל כאשר עסקינן בהצהרת חוק – ולא בהצעת חוק – אין לנו על מה להתפלא.

הערה מנהליות:

אומרים שהנבואה ניתנה לשוטים, ולכן אני לא מתכוון להתייחס לממשלה הבאה. מספיק התבדיתי בפעם הקודמת שכתבתי על זה.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “הנחת היסוד השגויה של שלי יחימוביץ

  1. אני חושב שאתה לא מבין את הכוונה של גברת יחימוביץ. המטרה של שלי היא לא להביך את החברות הציבוריות כדי שישנו את דרכיהן (את כישלון האסטרטגיה הזאת היא למדה בסוגיית שכר הבכירים) אלא שהפרסום של שומות נמוכות במיוחד עבור חברות יוביל ללחץ ציבורי לרפורמה במערכת המיסוי. כמו כן החשש מכותרות שליליות בעיתונים יפעיל לחץ על רשות המיסים להיות קשוחה יותר באישור שומות יצירתיות.

    למה דווקא חברות ציבוריות? דווקא כאן הייתי טוען שיש כאן איזונים ובלמים. חברה פרטית משלמת הרבה מאוד כסף כדי לשמור את המידע שלה פרטי (בכך שהיא מוותרת על היתרונות של להיות חברה פרטי) לכן הפגיעה בא מחשיפת מידע היא הרבה יותר חמורה (כי אפשר להסיק מכך מידע פרטי נוסף). לעומת זאת חברה ציבורית כאמור כבר היום חוספת הרבה מאוד מידע ולכן העלות שלה מפרסום המידע היא יחסית נמוכה.

    אני מסכים איתך שצריך להיות הגבלת גודל. כבר היום להיות חברה ציבורית זה עסק יקר ויותר ויותר חברות קטנות מעדיפות להישאר (או להפוך חברות). חוק כזה צריך להיות מיושם בדיוק כמו חוק המס עצמו- רק על אלו שאין להם בררה אלה להיות ציבוריות, קרי חברות גדולות מכדי שלאדם בודד יהיה את ההון העצמי להחזיק אותן בעצמו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s